D.U.K.

Veganai? Veganizmas? Kas tai?

http://lt.wikipedia.org/wiki/Veganizmas

Jei kas nors tampa veganu ar vegetaru, tai kas atsitinka su gyvūnais – jų gi taps per daug?

Dažnai manoma, kad visos kiaulės ir vištos, gyvenančios uždarytos savo tvartuose bei vištidėse, gerai sau leidžia laiką ir pastoviai dauginasi sau taip, kaip nori. Ūkininkai reguliuoja gimusių gyvulių bei paukščių skaičių – ir jei tu nevalgysi mėsos (pieno, t.t.), tau, kaip produkto pirkėjui, paprasčiausiai nebus auginami tie gyvūnai. Paprastas principas: nėra poreikio – nebus ir produkto.

O iš kur žinote, kad daržovės nejaučia skausmo?

Jei kada pamatysi papjautą kopūstą bėgantį ir šaukiantį per visą gatvę, paskambink mums. Pirmą kartą istorijoje pamatysime daržovę su centrine nervų sistema.

Bet aš girdėjau, kad augalai iš tikrųjų rėkia, kai yra pjaunami…

Ne, jie nerėkia. Garsus, kuriuos pagauna elektroniniai įtaisai, kai daržovė yra pjaunama, sukuria dujos. Kai augalą pjauna, kinta vidinis stiebo spaudimas, ir tai verčia vidines dujas judėti su triukšmu link nupjovimo vietos.

Valgyt mėsą yra natūralu – žmonės valgė mėsą amžiais!

Jeigu vartosi vien tik mėsą ir pieno produktus, neišgyvensi nei metų (nebent esi koks nors šiaurėje gyvenantis inuitas, kurio organizmas evoliuciškai pamažu prisitaikė prie gyvulinio maisto – tiesa, gyvenimo vidurkis tada stipriai nukenčia). Vidutinė veganų ir vegetarų gyvenimo pagal įvairių studijų rezultatus yra vidutiniškai keliais metais ilgesnė nei mėsėdžių. Be to, yra rimtų mokslinių straipsnių, įrodančių, kad žmogus yra ne medžiotojas, taigi ne mėsėdis.

Bet gi mėsoje yra proteino, formuojančio sausgyslių masę (raumenis)?

Taip, todėl gorila – kuri iš esmės valgo vien augalinį maistą – tokia stipri ir raumeninga.

Bet veganų ir vegetarų yra tiek mažai… tikrai manote, kad tokie jūsų pasirinkimai turi kokios nors įtakos?

Vienas vegetaras per savo vegetarizmo „karjerą“ gali išgelbėti štai tiek gyvūnų: 5 karves, 20 kiaulių, 29 avis, 760 vištų, 46 kalakutus, 15 ančių, 7 triušių ir pustonį žuvų (vidurkis to, ką suvalgo žmogus per savo gyvenimą). Veganas prisideda dar daugiau. O ką darote jūs?

Jei mes visi taptume vegetarais ar veganais, tai Žemėje nebeliktų vietos auginti maisto visiems.

Kaip manai, kas suvalgo daugiau grūdų į dieną, tu ar karvė? Jei mes visi taptume vegetarais/veganais, tai mums prireiktų maždaug dvigubai mažiau ūkininkaujamų žemės plotų, kuriuos mes turim šiandien. Jei visi taptume veganais, mums prireiktų apie 4-5 kartus mažiau ūkininkaujamų žemės plotų, t.y. jei visus grūdus suvalgytų žmonės tiesiai, ne per gyvulių mėsą, galima būtų pamaitinti 5 kartus daugiau žmonių, nei valgo dabar.

Jūsų vertybių sistema kažkokia neteisinga: jūs rūpinates daugiau gyvūnais negu žmonėmis…

(Taip paprastai sako žmonės, kurie išvis nieko nedaro, kad apskritai padėtų kam nors.)

Mėsėdžiai atima valgį iš vargšų, kad pramaitintų pasiturinčius. Tačiau vegetarai ir veganai padeda ne tik gyvūnams, bet ir visam pasauliui ir visiems žmonėms Žemėje. Daugiau apie tai – čia.

Koks tikslas būti veganu, jei jūs dėvite odą?

Pirma, veganai paprastai nenešioja odinių drabužių ir batų. Antra, veganai, kad ir ką jie benešiotų, vis tiek gelbėja šimtų gyvūnų gyvenimus, bent jau per savo maisto pasirinkimus.

Kodėl vegetarai ir veganai atrodo visada taip nesveikai?

Andrius Mamontovas, Bradas Pitas, Alicia Silverstone, Kate Winslett, Alanis Morissette, Shania Twain, – jie taip bjauriai atrodo lyg jų viena koja būtų kape?

Bet gi veganai atima darbą iš ūkininkų…

Netiesa. Augalinio maisto auginimas reikalauja daug darbo, taip kad kuo daugiau bus vegetarų, tuo daugiau bus darbo ūkiuose. Mėsos gaminimas mechanizuotas taip, kad visa pramonė reikalauja labai mažai darbininkų.

Dėl ekologinės situacijos pasaulyje, rinkoje itin vertinamos natūralios daržovės ir vaisiai, taip kad žemdirbiams darbo per akis – juk didelė dalis pasaulio žmonių gyvena miestuose, o juos aprūpinti ekologišku maistu – didelė užduotis.

Jeigu gyvūnas jaustųsi nelaimingas, jis nestorėtų.

Jei tave pririšti grandinėmis siaurame betoniniame narve, kur nėra net į ką pažiūrėti, ir vienintelis tavo galimas užsiėmimas būtų valgyti tai, kas duodama (kur maiste prikišta nemažai augimą stimuliuojančių hormonų) – ar numestum svorio?

Vištos nedėtų kiaušinių, jei būtų nelaimingos.

Šį pasakymą galima palyginti tokiam teiginiui: jei jautiesi visiškai išsekęs, nebevaikštai į tualetą. Vištos natūraliai sutvertos dėti kiaušinius, tačiau pramonėje jos yra skatinamos dirbtinėmis priemonėmis dėti kuo daugiau kiaušinių.

Iš kur žinote, kad gyvūnai yra nelaimingi arba jiems nepatinka tai, kaip su jais elgiamasi?

Nereikia būti gyvūnu, kad žinoti kaip jis jaučiasi. Skausmą mes jaučiame vienodai. Mirties baimę taip pat. Neįsivaizduojame žmogaus, kuris pakeliui į skerdyklą linksmai šoktų ir dainuotų „Nužudyk mane…”.

Bet juk gyvūnai nesiskundžia…

Žinoma, gyvūnai nemoka kalbėti žmonių kalba. Buvo padaryta daug tyrimų, ir visi jie patvirtina, kad dauguma gyvūnų ūkiuose gyvena pastoviai kęsdami skausmą. Tu niekada to nesužinosi, jei savarankiškai nesidomėsi, nes viešinant tokią informaciją nukenčia gyvulininkystės pramonė.

Gerai, būkit patys veganais, bet bent savo vaikų nekankinkite, tegul vaikai patys, jei norės, pasirinks veganizmą, kai suaugs, o dabar tegul valgo mėsą…

Būtent, nenorėtume savo vaiko kankinti ir žlugdyti jo sveikatos, todėl tegul mūsų vaikai dabar valgo sveiką augalinį maistą, o kai paaugs, tegul patys nusprendžia, ar jų organizmams reikia mėsos ir kitų gyvūninių produktų.

Ar galima būti veganu ir aktyviai sportuoti?

Taip. Matei? Beje, ir Lietuvoje yra veg-sportininkų.

***

Daugiau klausimų ir atsakymų – neužilgo!