Kodėl buvimas vegetaru gali nužudyti daugiau gyvūnų nei mėsos valgymas

Dalinamės lietuviškai išverstu  tinklaraštininkės Julia Galef tekstu apie tai, kaip vegetarizmas prisideda prie gyvūnų žudymo.

Populiariausias mano girdimas vegetarizmo motyvas yra: „Neteisinga žudyti gyvūnus maistui.“ Žinoma, yra ir kitų motyvų: sveikata, religiniai įsitikinimai, aplinkosauga, nenoras sukelti kančią ar bandymas sužavėti liberalias paukštytes, tačiau gyvūno žudymo dėl maisto amoralumas yra ko gero populiariausias, bent jau remiantis mano patirtimi.

Taigi, mane stebina, kaip retai žmonės suvokia, kad vegetarai nužudo milijonus gyvūnų dėl maisto. Teoriškai atrodo taip – jei perki kiaušinius ar pieną, karvės ir vištos neturi būti nužudytos tam, kad tu būtum aprūpintas šiais produktais, bet praktikoje jos visgi yra žudomos. Modernioje fermoje niekas neleidžia gyvūnams mirti nuo senatvės; jie nužudomi, vos tik fermai nebeapsimoka jų laikyti. Pieninės karvės paprastai sulaukia vos 3-5 metų amžiaus, kai natūrali jų gyvenimo trukmė yra 20-25 metai. Dedeklės vištos tampa nebereikalingos dažniausiai po vieno-dviejų kiaušinių dėjimo ciklų, o kadangi patinai kiaušinių ūkyje yra praktiškai nenaudingi, jie nužudomi vos išsiritę.

Bet juk maitinimasis vegetariškai turėtų nužudyti mažiau gyvūnų nei visavalgystė, taip? Na… lyg ir taip. Esu įsitikinusi, kad tipinis vegetaras nužudo mažiau gyvūnų nei tipinis visavalgis, bet neabejotinai įmanoma būti vegetaru ir nužudyti daugiau gyvūnų nei visavalgiui, ir, tiesą sakant, esu įsitikinusi, jog daug vegetarų priklauso šiai kategorijai.

Kaltininkas yra kiaušiniai. Jeigu nužudžius vieną jautį, galima gauti maždaug 204 kg (405,000 kalorijų) mėsos, tai norint gauti tokį kiekį kiaušinių, kuris atitiktų vieno jaučio mėsos energinę vertę, reikėtų nužudyti maždaug 20 vištų. Taigi, jei esate vegetaras, valgantis daug omletų, tikėtina, kad esat atsakingas už daugiau gyvūnų mirčių nei kas nors, valgantis mėsainius ir kepsnius, bet nemėgstantis kiaušinių.

Nusigvelbiau duomenis apie tai, kiek mėsos, kiaušinių ir pieno išgaunama iš vieno tipinio modernaus ūkio gyvulio ir palyginau šiuos skaičius su energine šių produktų verte. Tokiu būdu apskaičiavau, kiek kalorijų mes gauname iš kiekvienos rūšies gyvūno arba, tiksliau tariant, gyvybės, tenkančios vienai kalorijai, statistiką. Žemiau galite matyti rezultatus – produktai išrikiuoti nuo „nužudančio mažiausiai gyvūnų vienai kalorijai gauti“ iki „nužudančio daugiausiai gyvūnų vienai kalorijai“. (Žinoma, visi skaičiai yra apytiksliai, bet jie gauti, remiantis pačiais naujausiais šaltiniais, kokius galėjau surasti. Detalesnės citatos – originalaus įrašo pabaigoje.)

Produktas Gyvūnas Vienos gyvybės išeiga Kalorijos išeigos vienete Kalorijos gyvybėje Gyvybės tūkstančiui kalorijų
Pienas Pieninė karvė 63,000 lb 280 kcal/lb 17,640,000 0,000057
Sūris Pieninė karvė 7,400 lb 1800 kcal/lb 13,320,000 0,000075
Jautiena Jautis 450 lb 900 kcal/lb 405,000 0,002469
Kiauliena Kiaulė 140 lb 600 kcal/lb 84,000 0,011905
Kiaušiniai Dedeklė višta 275 kiauš. 75 kcal/kiauš. 20,625 0,048485
Vištiena Broileris 5 lb 600 kcal/lb 3,000 0,333333

* 1 svaras yra maždaug 0,45 kg (vert. past.)

*Višta dedeklė per savo gyvenimą iš tiesų padeda maždaug 550 kiaušinių, bet aš padalinau šį skaičių perpus, nes kiekvienai patelei tenka maždaug vienas nužudytas patinas.

Kiaušinių gyvybės vienai kalorijai vertė yra tiek daug kartų didesnė nei jautienos, kad net mažas kiaušinių kiekis persveria didesnio kiekio jautienos gyvybės sąnaudas. Taigi, tarkim, jūs esate vegetaras ir einate pietauti su visavalgiu draugu. Jis užsisako mėsainį, o jūs – sumuštinį su salotomis ir kiaušiniu. Du kiaušiniai jūsų sumuštinyje yra vos 150 kcal, lyginant su 300 kcal jautienos paplotėlyje, bet kiaušiniams gauti paaukojama beveik 9 kartus daugiau gyvybių nei jautienai.

Žinoma, kaip jau sakiau anksčiau, šiuose paskaičiavimuose atsižvelgiama tik į gyvūnų gyvybės atėmimo faktą – juose neatsispindi gyvūnų kančios mastai, kurie kažkiek pakoreguotų rezultatus, bet įtariu, jog galutinis verdiktas vis tiek išliktų toks pats. Jei skaičiuotume kančias, tenkančias vienai kalorijai, ar panašiai, rezultatai kiaušinių mėgėjams būtų dar liūdnesni. Vištos dedeklės, visą laiką praleisdamos sugrūstuose narvuose, kur vietos mažiau pusė popieriaus lapo,  be abejonės gyvena vienus varganiausių gyvenimų iš visų gyvulių. Jų snapai nukertami ir jos marinamos badu, kad numestų plunksnas. (Nors patinų kančios rodiklis būtų gerokai mažesnis, kadangi jų gyvenimai labai trumpi.)

Taip pat šie skaičiavimai neatsižvelgia į poveikį aplinkai. Jaučių auginimas yra akivaizdžiai pati blogiausia industrija, kalbant apie šiltnamio dujas, antibiotikams atsparių bakterijų veisimąsi ir didžiulius žemės plotus, reikalingus išmaitinti galvijams. Taigi, vis dar yra šiek tiek pagrindo verčiau rinktis kiaušinius nei jautieną, siekiant sumažinti gyvulininkystės poveikį aplinkai, bet tai nepakeičia fakto, jog tokiu atveju jūs pasirinktumėte kompromisą – žudyti daugiau gyvūnų, norint mažiau pakenkti aplinkai.

Šaltinis:
http://measureofdoubt.com/2011/06/22/why-a-vegetarian-might-kill-more-animals-than-an-omnivore/
Vertė Dovilė Stonė

15 thoughts on “Kodėl buvimas vegetaru gali nužudyti daugiau gyvūnų nei mėsos valgymas

 1. ana on

  Tas, kas valgo omletus, nera vegetaras. Tikri vegetarai tie, kurie nevartoja mesos, zuvies, paukstienos ir kiaushu.

  • Aušrinė on

   Lietuvoje labai daug vegetarų, kurie valgo kiaušinius. Į tradicinį vegetaro apipūdinimą kiaušiniai telpa.

 2. nu nu. paukštiena ir žuvis — taip pat mėsa. kiaušinius pagal apibrėžimą vegetarai gali valgyti ir kuo ramiausiai vadintis ‘tikrais vegetarais’.

 3. Aušrinė on

  Bet pieno pramonė taip pat žudo gyvūnus. Tai gal “tikrasis” vegetaras – tai veganas?

 4. nora on

  neisprotekim zmones, as matau simta ir milijona daug blogesniu dalyku nei kiausiniu valgymas, gal pradekim nuo to, o ne veimainiaukim bandydami tapti sventaisiais, o kai net atsistot nepadedam pargriuvusiam zmogui jei sis musu itarimu yra koks tai girtuoklis

 5. mh on

  straipsnis iš serijos “aš noriu pasirodyti labai protinga”, vegetarai šiaip jau atsisako kiaušinių

 6. Nepritariu :) on

  Vegetarai valg kiausinius ??? Pirma karta girdziu. As nevalgau mesos, zuvies, kiausiniu. O pieno produktus 2 kart i savaite. Norit pasakyt kad as nuzudau daugiau gyvunu, nei tipiskas mesaedis, kuris ir piena geria ir mesa valgo? \

  • Ačiū, už dėmesį! on

   tikriausiai labai susireikšminai ir nesupratai šio straipsnio esmės :)) papraščiausiai, jeigu nevartojantys mėsos žmonės nori “kompensuoti” pvz. baltymų kiekį, tai suvartos daugiau pieno produktų. O dėl šios priežasties gali nesavomis rankomis nužudys daugiau gyvūnų dėl kiaušinių ar pieno :)
   Be to, vegetaras yra tas, kuris nevalgo mėsos, įskaitant paukštieną, žuvį ir vėžiagyvius. Bet yra žmonių, kurie renkasi nevartoti kiaušinių arba pieno produktų. Tačiau, tai jau bus vadinama kitaip, t.y. ovo vegetarizmas, lakto vegetarizmas, lakto-ovo vegetarizmas ir t.t.

 7. tai šaunuoliai jūs, jei nevalgot kiaušinių, bet žmogus, nevalgantis TIK mėsos, taip pat gali kuo ramiausiai vadintis vegetaru, nes atitinka vegetaro apibrėžimą. apie tokius čia ir kalbama.

 8. juris on

  PATS NESAMONINGIAUSIAS STRAIPSNIS KOKI TIK ESU SKAITES.NUO KADA VEGETARAI VALGO KIAUSINIUS? ..RASYTOJA ISVIS NEAPSISVIETUSI , TOKIA NESAMONE PARASYTI..ZMONES KLAIDINA IR SAVO NUOMONE BANDO IPIRSTI. .NEGRAZU RASYTI TAI KO PATI NESUPRANTI.

 9. Simona on

  snapai nukertami ne dedeklems vistoms, o mesinems (kad daugiau suestu koses ir greiciau augtu). Lietuvoje snapu nekerta. Kiausinius valgyti nieko blogo, gyvybe nenuzudoma (kiausiniai kuriuos valgom nera apvaisinti, is ju niekada neissiris visciukas). Kitas dalykas, visada galima rinktis kokius kiausinius valgyti: jei perkame supermarketuose, ant kiekvieno kiausinio yra isspaustas kodas, jis prasideda skaiciais 0, 1, 2, 3. 0 – laisvai ir ekologiskai gyvenanciu vistu kiausiniai, 1- laisvai gyvenanciu vistu kiausiniai, 2- tvartuose gyvenanciu vistu, 3 – dezese gyvenanciu vistu kiausiniai.

  • linas on

   Taip, galbūt ne visos fermos snapus kapoja, bet visi vištų augintojai išnaudoja gyvūnus ir juos galiausiai nužudo. Kaip minima straipsnyje: “Dedeklės vištos tampa nebereikalingos dažniausiai po vieno-dviejų kiaušinių dėjimo ciklų, o kadangi patinai kiaušinių ūkyje yra praktiškai nenaudingi, jie nužudomi vos išsiritę.”

 10. Kiaušinius valgo lakto-ovo vegetarai bei ovo vegetarai.
  Peskovegetarai- lakto-ovo vegetarai, valgantys ir žuvį,
  Polovegetarai valgantys ir paukštieną.
  Vegetarizmas labai platus.

 11. Tiesiog on

  Jei jūs mieste augot ir prisižiūrėjot pačių baisiausių video apie gyvūnų išnaudojimą, tai suprantu jūsų nuomone. Tai kas vyksta su masine maisto pramonė yra didelis blogis. Tačiau aš augau kaime, kur vištos gyvena, kaip karalienės ir niekas jų nekerta, yra žmonių kurie augina jas, nes be galo myli vištas, o kiaušiniai padeda susirinkti močiutėm dar kelis pinigėlius ant duonos. Taip pat mačiau, kaip mylimos karvės ir žinau, kaip joms yra bloga ir kaip skauda jei jų niekas nepamelžia. Iš esmės visa tai žmonės pradėjo, dėl to, kad išgyventų, dabar yra ir kitų būdų prasimaitinti, niekas nepateisins didžiulės maisto pramonės ir jų daromų baisybių, bet visur yra ir kita pusė. Čia baisiai dviprasmiški dalykai, kuriuos nelengva išspręsti. Bet aišku tai, jei vieną dieną visi sustotų vartoti tuos produktus šie gyvūnai išnyktų iš vis, o maisto pramonė iš kart juos visus masiškai išžudytų… Baisu

  • As on

   “mylimos karvės ir žinau, kaip joms yra bloga ir kaip skauda jei jų niekas nepamelžia”. Gal ir tau skaudetu, jeigu vaika atimtu, nieko nebeliktu tik piena nuitraukinet. Karves pienas versiukui, jei karvve neturejus niekad versiuko, vadinas telycia ir pieno deja neduoda. Pienas atsiranda tik atvedus teliuka. Ir tai tesiasi nes karve visa sava gyvenima veda ir buna versinga. Girdejai toki dalyka uztuko karve. Paidomek geriau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *